Follow Australian Kendo on

facebook twitter instagram

AKR IS AFFILIATED WITH –

The Australian Government through the Australian Sports Commission recognises the Australian Kendo Renmei as the National Sporting Organisation to develop kendo, iaido and jodo in Australia

aus-gov-logo

The International Kendo Federation

International Kendo Federation

The international federation of national kendo associations.

G A I S F

The Global Association of International Sporting Federations

UniSport Australia

Australian University Sport

2019. 44th Australian Kendo Championships, Seminar and Grade Exam.

Official Results of the 44th Australian Kendo Championships, Perth, 2019.

MEN’S KYU INDIVIDUALS CHAMPIONSHIP
1st James OH (NSW)
2nd James O’NEILL (VIC)
Equal 3rd Ngoc Minh PHAM (NSW), Paolo Inigo USARES (NSW)

WOMEN’S KYU INDIVIDUALS CHAMPIONSHIP
1st Xiaodong ZHAO (ACT)
2nd Yuk Ting Alice WONG (NSW)
Equal 3rd Iris SOMERA (NSW), Samantha Mi ZHONG (NSW)

VETERANS INDIVIDUALS CHAMPIONSHIP
1st Chiharu FUKUMOTO (WA)
2nd Toshio NISHIMOTO (NT)
Equal 3rd Brian BRESTOVAC (WA), Noriko MATSUMOTO (VIC)

WOMEN’S DAN INDIVIDUALS CHAMPIONSHIP
1st Yumiko BUNNEY (WA)
2nd Yue Julie FENG (NSW)
Equal 3rd Susan BONAR (WA), Nobuko FUJITO (NSW)

MEN’S DAN INDIVIDUALS CHAMPIONSHIP
1st Jayson CHAPLIN (NSW)
2nd Kelvin Trong-Nang TRAN (NSW)
Equal 3rd Takayuki SUZUKI (VIC), Richard T’EN (VIC)

TEAM EVENTS
MEN’S KYU TEAMS CHAMPIONSHIP

1st NEW SOUTH WALES
2nd WESTERN AUSTRALIA
Equal 3rd NORTHERN TERRITORY, VICTORIA

WOMEN’S KYU TEAMS CHAMPIONSHIP
1st NEW SOUTH WALES
2nd VICTORIA
Equal 3rd AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY, NORTHERN TERRITORY

KATA TEAMS CHAMPIONSHIP
1st TASMANIA
2nd WESTERN AUSTRALIA
Equal 3rd AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY, NEW SOUTH WALES

WOMEN’S DAN TEAMS CHAMPIONSHIP
1st VICTORIA
2nd NEW SOUTH WALES
Equal 3rd QUEENSLAND, WESTERN AUSTRALIA

MEN’S DAN TEAMS CHAMPIONSHIP
1st VICTORIA
2nd NEW SOUTH WALES
Equal 3rd SOUTH AUSTRALIA, WESTERN AUSTRALIA

FIGHTING SPIRIT AWARDS
Men’s Kyu – Halley TAN (NSW)
Women’s Kyu – Phuong Thanh Isabel TRINH (VIC)
Men’s Dan – Tomonori HU (NSW)
Women’s Dan – Julie TRAN (VIC)

JOHN BUTLER AWARD – 17WKC Australian Kendo Coaching & Management Team – Kate Sylvester, Daniel Jeong, Rob Reid & Yaya Bonggotgetsakul