Follow Australian Kendo on

facebook twitter instagram

AKR IS AFFILIATED WITH –

The Australian Government through the Australian Sports Commission recognises the Australian Kendo Renmei as the National Sporting Organisation to develop kendo, iaido and jodo in Australia

aus-gov-logo

The International Kendo Federation

International Kendo Federation

The international federation of national kendo associations.

G A I S F

The Global Association of International Sporting Federations

UniSport Australia

Australian University Sport

23rd AUSTRALIAN IAIDO CHAMPIONSHIPS (2014) – Results

23rd AUSTRALIAN IAIDO CHAMPIONSHIPS (2014) – Results

6-4 Kyu Grade Individual – Perpetual Trophy: JAMES CUP
1st Place: Gus Haddad (ACT)
2nd Place: Jinbin Liang (NSW)

1-3 Kyu Grade Individual – Perpetual Trophy: HAGA CUP
1st Place: Brent Levey (WA)
2nd Place: Ayaka Asumura (NSW)

Shodan Individual – Perpetual Trophy: UENO CUP
1st Place: Peter Carr (WA)
2nd Place: Andrew Amble (NSW)

Nidan Individual – Perpetual Trophy: BUTLER CUP
1st Place: Radek Rekas (ACT)
2nd Place: Darren Boyd (ACT)

Sandan Individual – Perpetual Trophy: MILTON CUP
1st Place: Stuart Owens (NSW)
2nd Place: Chris Bright (WA)

Yondan Individual – Perpetual Trophy: BLUE LEAF CUP
1st Place: Takenori Sugio (Qld)
2nd Place: Tom Johnson (Qld)

Iaido Teams – Perpetual Trophy: NAKANISHI CUP
1st Place: Western Australia (Brent Levey / Peter Carr / Terri Gallear)
2nd Place: New South Wales (Peter Dodd / Andrew Amble / Ayaka Osamura)

International Individual Goodwill – Perpetual Trophy: ODA CUP
Not Conducted

Iaido Seminar Encouragement Awards
Gus Haddad (ACT)
Steve Dodson (Qld)
Fabrice Mathieu (New Caledonia)

14th AUSTRALIAN JODO CHAMPIONSHIPS (2014) – Results

Jodo Pairs Kyu Grade Championship – Perpetual Trophy: NAGAYAMA CUP
(Due to only three competitors this year, the event was run as an individual event and not pairs)
1st Place: Jason Lloyd (Qld)
2nd Place: Joshua May (NSW)

Jodo Pairs Dan Grade Championship – Perpetual Trophy: LAWRENCE CUP
1st Place: Brendan Kee (ACT) / Darren Boyd (ACT)
2nd Place: Chris Bright (WA) / Tom Johnson (Qld)

Jodo Individual 1-2 Dan Grade Championship – Perpetual Trophy: SHOJI SHIELD
1st Place: Darren Boyd (ACT)
2nd Place: Luke Tressler (WA)

Jodo Individual 3-4 Dan Grade Championship – Perpetual Trophy: OHARA SHIELD
1st Place: Brendan Kee (ACT)
2nd Place: Andrew Thompson (ACT)

Jodo Seminar Encouragement Awards
Catherine Mancel (New Caledonia)
Joshua May (NSW)
Christopher Smith (TAS)